MANİKÜR VE PEDİKÜR

Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür ve pedikürdür. Günlük hayatımızda bütün vücudumuza olduğu gibi el ve ayak bakımında önem vermeliyiz. Kişinin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır. Sürekli kırılan ve ayrılan tırnaklar, besleyici ilaçlar ile güçlendirilmelidir.

Pedikürü hepimiz çok defa duymuşuzdur ama aslında pedikürün yanında genelde pek çok diğer bakım uygulaması da yapıldığı için tam anlamıyla ne olduğuna dair bir fikriniz olmayabilir. Zira manikür, pedikür ve tüm diğer bakımlarınız bir arada yapıldığında hangisinin pediküre hangisinin diğer bakımlara ait olduğunu fark etmeniz biraz zor olacaktır.

Pedikür temel olarak ayak bakımı demektir. Pedikür yaparken ayak tırnaklarınızın istenilen şekilde kesilmesinden tutun da tırnak diplerindeki etlerin şekillendirilmesine kadar onlarca farklı kriter yer almaktadır. Özellikle yoğun şekilde kullanılan ayaklarınız zaman içerisinde sertleşecek ve eski güzelliğini kaybedecektir. Pedikürün içerisinde tüm bunların ortadan kaldırılması ve ayaklarınıza olabilecek en güzel görünümün verilmesi yer almaktadır.