MEDİKAL EL VE AYAK BAKIMI

El bakımı yaptırarak temiz ve güzel görünen ellere sahip olmak istemeyen kimse yoktur. Fakat bu bakımlarda kapılabilecek hastalıklar olduğu göz önüne alınmalıdır. Doğru yerlerde, doğru şekilde steril edilen aletlerle yapılmayan akımlarda birçok hastalık bulaşma riski vardır. Genelde manikür ve pedikürde tırnak diplerindeki etlerinin tam dibinden alınmasını temizlik olarak algılamaktalardır ama kesinlikle yanlıştır. Tırnak dibindeki etlerin, tamamen alınmaması gerekir. El ve ayak tırnaklarının dibindeki etler, aslında koruma görevi görürler; vücudumuzun en çok mikroba maruz kalan yerleri el ve ayaklarımızdır ve bu etler mikrop alınması riskini azaltır.

Ayak bakımı günümüzde düzenli olarak yaptırmamız gereken işlemlerden bir tanesidir. Kişinin hiçbir problemi yoksa bile düzenli ayak bakımı doğabilecek problemleri önler.

Medikal ayak bakımı, hem kan dolaşımınızın harekete geçmesi hem de vücudun rahatlaması için önemli bir bakımdır. Vücudun rahatlaması halinde geceleri daha rahat bir şekilde uyuyacağınızı fark edebilirsiniz.

Uygulama profesyonel bir cihazın freze uçları ile yapılmalıdır. Uygulama öncesinde tırnaklar uygun ve sağlıklı bir şekilde kısaltılır, tırnak kısaltıldıktan sonra şayet tırnakta baskıdan yada herhangi bir sebepten dolayı kalınlaşma var ise kalınlık yeterli seviyede inceltilir. İnceltme işlemi halinde yapılmalıdır, zira kırılma ve güçsüzleşme yaratabilir. Bu işlemden sonra tırnak dibindeki etlerin fazlası alınır. Kalan partiküller ve tırnak yatakları da temizlendikten sonra ayakta oluşmuş ölü doku temizlenir ve topukların bakıma ihtiyacı varsa, bakımları yapılır. İşlemin sonunda nemlendirici ayağa masaj ile iyice yedirilir.

Düzenli olarak ayak bakımı yapılması ile birlikte tırnak dibindeki etlerin ve sertleşen bölgelerin zamanla yavaş ve daha az çıktığı gözlemlenebilir..